X
تبلیغات
رایتل

مهاجرت تخصص ماست

گرد اوری راهای موفق برای مهاجرت

جمعه 8 مهر‌ماه سال 1390 ساعت 12:19 ب.ظ

به فنلاند خوش آمدید

پرچم کشور فنلاند --- پرچم کشور فنلاند- Finland flag

Tervetuloa Suomeen

در این صفحات اطلاعات مورد چیزهائی    که هنگام مهاجرت به    فنلاند    به آن ها نیاز دارید موجود می باشد. اطلاعات اولیه در مورد فنلاند, جامعه فنلاند, تاریخ, سیاست, حمل و نقل, مذهب, آداب و رسوم فنلاندی و مقامات مهم اداری نیز در این صفحات وجود دارد.

آیا به عنوان پناهنده به فنلاند آمده اید یا پناهجو؟


 
پرچم کشور فنلاند --- پرچم کشور فنلاند- Finland flag

Tervetuloa Suomeen

در این صفحات اطلاعات مورد چیزهائی    که هنگام مهاجرت به    فنلاند    به آن ها نیاز دارید موجود می باشد. اطلاعات اولیه در مورد فنلاند, جامعه فنلاند, تاریخ, سیاست, حمل و نقل, مذهب, آداب و رسوم فنلاندی و مقامات مهم اداری نیز در این صفحات وجود دارد.

آیا به عنوان پناهنده به فنلاند آمده اید یا پناهجو؟

مهاجر هنگام ورود به فنلاند به چه چیزی نیاز دارد؟

 • اجازه اقامت. چنانچه در فنلاند قصد انجام کار دارید باید اجازه کار نیز داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید به صفحات امور مربوط به اجازه ها و پروانه های مختلف بانک اطلاعاتی مراجعه نمائید.
 • مسکن. برای کسب اطلاعات بیشتر را در این مورد می توانید به صفحات سکونت مراجعه نمائید.
 • شماره شناسایی شخصی از اداره ثبت احوال (maistraatti). در اداره ثبت احوال شهرستان محل اقامت خود ثبت نام نمائید. در این اداره شما به عنوان شخص ساکن کشور فنلاند ثبت می شوید. همزمان به شما شماره شناسایی شخصی داده می شود. گذرنامه و اجازه اقامت خود را به همرا داشته باشید. در صورتیکه متأهل هستید به مدرکی در مورد ازدواجتان نیز نیاز دارید. در صورتی که دارای فرزند می باشید, گواهی تولد فرزندتان نیز مورد نیاز است.
 • کارت کلا (Kela-kortti) از کل (Kela) و یا مؤسسه بازنشستگی ملی)Kansaneläkelaitos) . با ارائه کارت کلا می توانید ثابت کنید که شما حق استفاده از تأمینات اجتماعی فنلاند را دارید. چنانچه در فنلاند به طور دائم سکونت داشته باشید  به شما کارت کلا تعلق می گیرد. در مورد تأمینات اجتماعی تمام اشخاصی که به فنلاند مهاجرت می کنند تصمیم گیری می شود. این تصمیم گیری در اداره کلا محل اقامت متقاضی انجام می گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کارت کلا (Kela-kortti) می توانید به صفحات کلا مراجعه نمائید.
 • کارت مالیاتی از اداره مالیات (verotoimisto). هنگام درخواست کارت مالیاتی باید یا شماره شناسایی شخصی داشته باشید و یا شماره شناسایی شخصی موقتی. این شماره شناسایی شخصی را می توانید از اداره ثبت احوال دریافت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این که سیستم مالیات در فنلاند چگونه عمل می کند می توانید به صفحه مالیات بانک اطلاعاتی (Infopankki) مراجعه نمائید.
 • حساب بانکی. معمولاً همیشه حقوق به حساب بانکی واریز می شود. با خدمات بانک های مختلف آشنا شوید. روش های مختلفی برای پرداخت قبض وجود دارد (دستگاه های اتوماتیک بانک, به عبارت دیگر عابر بانک pankkiautomaatti, اینترنت, تلفن و غیره). هنگام باز کردن حساب بانکی به گذرنامه و یا دیگر مدرک شناسایی رسمی نیاز دارید. گذرنامه ویژه اتباع بیگانه نیز اخیراً به عنوان مدرک شناسایی مورد قبول واقع شده است. اطلاعات بیشتر در مورد موضوع
 • شماره تلفن هر چه سریع تر. در فنلاند تلفن وسیله ارتباطی بسیار مهمی است. با خدمات شرکت های مختلف مخابرات آشنا شوید. قیمت های تلفن ممکن است تفاوت های زیادی با هم داشته باشد.
 • امکان تحصیل زبان فنلاندی و یا سوئدی. در فنلاند دو زبان رسمی وجود دارد, فنلاندی و سوئدی. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید به صفحات زبان فنلاندی بانک اطلاعاتی مراجعه نمائید.
 • گواهی نامه رانندگی که در فنلاند معتبر باشد. مقررات مربوط به گواهی نامه هایی که در کشورهای مختلف صادر شده اند با هم متفاوت می باشند. معمولاً باید در مدت یک سال پس از ورود به فنلاند گواهی نامه خارجی را تحویل داده و گواهی نامه فنلاندی دریافت نمود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گواهی نامه رانندگی می توانید به صفحات پلیس (poliisi)مراجعه نمائید.برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این که پلیس در فنلاند چه خدمات دیگری ارائه می دهد می توانید به صفحات پلیس بانک اطلاعاتی مراجعه نمائید.
 • اطلاعات در مورد این که نزدیکترین درمانگاه در کجا وافع شده است. هنگام بیماری اولین جایی که بهتر است شما با آن تماس بگیرید درمانگاه می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم بهداشت و درمان در فنلاند می توانید به صفحات بهداشت و درمان  بانک اطلاعاتی مراجعه نمائید.
 • ارتباط با کشور خود. در فنلاند تمبر پستی را می توان از اداره های پست, کیوسک ها و بعضی از فروشگاه ها خریداری نمود. کارت تلفن را می توان مثلاً از کیوسک ها خرید. تلگراف و فاکس را می توان از دفاتر پست با پرداخت قیمت مربوطه ارسال نمود. در کتاب خانه های وابسته به شهرستان می توان با کارت کتاب خانه از اینترنت به طور رایگان استفاده نمود. در اغلب کافه تریاها نیز امکان استفاده از اینترنت وجود دارد.   در صفحات اینترنتی Opintoluotsi اطلاعات بیشتری در این مورد موجود می باشد.  چنانچه می خواهید با خویشاوند خود که گم شده است ارتباط بگیرید می توانید از بخش پرس و جوی اشخاص وابسته به صلیب سرخ فنلاند (Suomen Punaisen Ristin henkilötiedustelu)اطلاعات بیشتر بخواهید. شبکه صلیب سرخ و هلال احمر پیام ها و اطلاعات را بین مردم در بیش از 170 کشور گردآوری کرده و منتقل می کنند.
 • خیلی ها در مورد این که در کجا می توان مراسم مذهبی خود را به جا آورد سؤال می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صفحات مذاهب در فنلاند (Uskonnot Suomessa)مراجعه نمائید.

Expat Finland

اطلاعات مهم

در صفحات اینترنتی وزارت کار راهنمائی به نام “خانه در فنلاند” وجود دارد که شامل اطلاعاتی برای مهاجرین در مورد سکونت, تحصیل و تأمینات اجتماعی به زبان های زیر می باشد:

فارسی
فنلاندی
سوئدی
انگلیسی
فرانسوی
روسی
صرب و کرواتیایی
سومالی
کردی
عربی
آلبانی
ویتنامی
دری
استونیائی
زبان واضح (فنلاندی)

در فنلاند قانونی به نام قانون وفق یابی وجود دارد. طبق این قانون مهاجر حق دارد طرح وفق یابی شخصی داشته باشد. این طرح در بر گیرنده سه سال اول پس از ورود مهاجر به فنلاند می باشد. هدف طرح وفق یابی کمک به مهاجر در امر وفق یابی در فنلاند می باشد. مثلاً دوره های آموزشی زبان فنلاندی می توانند جزئی از این طرح باشند. طرح وفق یابی همراه با کارمند مشاور اداره کار در اداره کار و یا همراه با کارمند امور اجتماعی در اداره امور اجتماعی انجام می گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قانون وفق یابی و لینک های مربوطه می توانید به صفحات وزارت کار مراجعه نمائید. در این مورد اطلاعات بیشتر در صفحات Opintoluotsi  نیز وجود دارد. راهنمائی هایی در مورد انجام طرح وفق یابی در صفحات وزارت کار به زبان های زیر موجود می باشد:

فارسی
فنلاندی
انگلیسی
فرانسوی
روسی
صرب و کرواتیایی
سومالی
کردی
عربی
آلبانی

در فنلاند امکان استفاده از کمک مترجم به زبان های متعددی وجود دارد. در بعضی موارد مسئولین می توانند مترجم سفارش داده و هزینه ترجمه را پرداخت نمایند. ولی این امکان همیشه وجود ندارد. در مورد این موضوع از پیش از مسئول مربوطه سؤال نمائید.

اطلاعات بیشتر
کتابچه های راهنما به زبان های مختلف
مراکز مترجمین

مترجمین شفاهی و مترجمین کتبی


منبع:

eghamat.nikblog.com