X
تبلیغات
رایتل

مهاجرت تخصص ماست

گرد اوری راهای موفق برای مهاجرت

یکشنبه 24 مهر‌ماه سال 1390 ساعت 04:28 ب.ظ

کانادا، هنوز بهشت پناهجویان و مهاجران محسوب می شود

ایرانتو: درحالیکه هنوز کشورهای جهان، با بحران اقتصادی و بیکاری، افزایش قیمت مسکن و اختلال در سیستم بانکی، مواجه هستند، گرفتاری دیگری گریبانگیر کشورهای توسعه یافته می شود، و آن مهاجرت انسان ها در عرصه بین المللی است.

روزنامه گلوب اند میل با انتشار گزارشی در این زمینه نوشت: کشورهای ثروتمند، از ژاپن گرفته تا اسپانیا و استرالیا، اخیرا با کم کردن میزان پذیرش مهاجر ، سعی در ترمیم بازار شکننده خود دارند و حتی مهاجران کم بازده یا مضر را تشویق به ترک آن کشور می کنند. اما در این میان ، تنها کانادا حاضر نشده است، سطح پذیرش مهاجر خود را بر مبنای رکود اقتصادی موجود، تنظیم کند

چنین وضعیتی ، این نگرانی را برای مقامات مرزی ایجاد می کند که، سیستم دلسوزی و شفقت نسبت به پناهجویان و برنامه های متعدد اجتماعی و حمایتی ، کانادا را به مقصد کسانی بدل کرده است که از همه جای دیگر دنیا ، رانده شده اند.

اسناد منتشر نشده از سرویس های مخفی دولت حاکی از آن است که بسیاری از پناهجویان از آفریقا، آسیا، اروپای شرقی و آمریکای لاتین،  چه بصورت قانونی و چه غیر قانونی ،بجای مراجعه به اروپای غربی یا آمریکا، به سمت کانادا سرازیر شده اند .

"علی خان ولشی" سخنگوی وزارت مهاجرت و شهروندی در این زمینه می گوید:" ما در حال برنامه ریزی برای بازسازی اقتصادی کشور هستیم و کم کردن میزان مهاجران یک درمان کوتاه مدت خواهد بود. " وی می افزاید، دولت باید به همین منظور، باید با کسانی که بصورت غیرقانونی وارد کشور می شوند مقابله کند.

در سال 2008 میزان پذیرش پناهجویان در کانادا بشکل بی سابقه ای افزایش یافت ، اما در سال جاری، محدودیت هایی برای اتباع مکزیک و جمهوری چک، که بیشترین تعداد پناهنده را داشتند، اعمال گردید.

علی خان اضافه می کند:" حتی کسانی که در کشورشان، هیچگونه تهدیدی متوجه آنها نیست، بخاطر سیستم شفقت آمیزی که داریم، به کانادا پناهنده می شوند و کشور ما به مقصد اصلی قاچاقچیان انسان بدل شده است.

سخنگوی وزارت مهاجرت با تأکید بر لزوم ایجاد تغییر در روند فعلی می گوید:" هم کانون ما دو صف از متقاضیان ویزای کانادا داریم. گروهی از متخصصین و سرمایه گذاران که ما خود آنان را انتخاب کردیم اما مجبور هستند در صف های طولانی در انتظار نوبت خود باشند و گروهی دیگر که در صف کوتاه پناهندگی ، ایستاده و  به راحتی وارد کشور می شوند، درحالیکه بیشتر آنها منفعت اقتصادی برای ما ندارند."

از سوی دیگر گزارش های حاکی از افزایش نرخ بیکاری در سطح کشورهای توسعه یافته به 10 درصد و باقیماندن آن در چنین وضعیتی برای دست کم هشت سال است و افرادی که از حق الزحمه کم برخوردار بوده و یا شغل های غیردائم دارند، جزو اولین قربانیان خواهند بود. چرا که با کم شدن فرصت های شغلی، دولت ها مجبور به پرداخت بیمه بیکاری به اتباع خد خواهند شد و این امر فشار بر آنها را نسبت به کم کردن نیازمندان از جمله مهاجران و پناهندگان ، خواهد افزود.

به عنوان مثال، کشورهای اسپانیا و ایتالیا، کارگران غیرقانونی را بسرعت اخراج می کنند ، ژاپن اعلام کرده که 400،000 کارگر آمریکای جنوبی را اخراج می کند تا جای آنها را اتباع خودش بگیریند.اسپانیا تاکنون 300،000 مهاجر را بیرون کرده و به 6،000 نفر امکاناتی را فراهم کرده تا کشور را ترک کنند و بالاخره ، استرالیا 15 درصد از حجم پذیرش خود را کاهش داده است.

از سوی دیگر، هم اکنون مهاجران در سطح جهان، سالانه 283 میلیارد دلار به خانواده های خود ارسال می کنند . کاهش تعداد کارگران و مهاجران موقت خارجی ، موجب حذف درآمد زندگی آنها گشته و فقر و فشار مالی ، باعث پیوستن آنها به گروه های قاچاق انسان برای ورود غیرقانونی به کشورهای ثروتمند و یافتن کار خواهد شد.