X
تبلیغات
رایتل

مهاجرت تخصص ماست

گرد اوری راهای موفق برای مهاجرت

شنبه 7 آبان‌ماه سال 1390 ساعت 11:44 ق.ظ

ادامه مراحل درخواست پناهندگی

در این مرحله میتواند بلافاصله بعد از مصاحبه اول انجام شود و یا بعد از انتقال شما به کمپ ثابت با تعین وقت قبلی از شما مصاحبه گرفته شود .

همانطور که از تیتر آن پیداست این مصاحبه اصلی شماست ، یعنی اصل تصمیم گیری درباره جواب مثبت یا منفی به اجازه اقامت شما در این مصاحبه است و همه چیز به این مصاحبه وابسته است .

پس لازم است که کاملاً خودتان را برای این مرحله آماده نموده و با تمرکز لازم وارد این مصاحبه شوید و کاملاً مواظب سخنان خود باشید .

در اعطای اقامت پناهندگی و نوع آن که سیاسی یا اجتماعی  باشد به شما جواب میدهند میشوید .

پس لازم است که کاملاً خودتان را برای این مرحله آماده نموده و با تمرکز لازم وارد این مصاحبه شوید و کاملاً مواظب سخنان خود باشید .

اگر که بلافاصله شما را به مصاحبه دوم ببرند مثل مصاحبه اول ولی با تغییر مصاحبه کننده کار انجام میشود ولی اگر شما را به کمپ ثابت منتقل نمودند شما پس از اسکان در محل کمپ ثابت میبایست منتظر دعوتنامه از اداره مهاجرت و اتباع بیگانه بمانید پس از دریافت نامه دعوتنامه شما متوجه زمان مصاحبه و محل آن میشوید .

اگر محل مصاحبه شهر دیگری به جز محل کمپ شما بود طبق برنامه ای که به شما میدهند به آنجا میروید و آماده مصاحبه میشوید .

وقتی که شما به محل مصاحبه رفتید در سالن انتظار منتظر میمانید تا مصاحبه گر و مترجمتان نزد شما امده و شما را به سمت اتاق مصاحبه راهنمائی میکنند .

معمولاً جوّ محل مصاحبه دوستانه ولی بسیار جدیست . به این معنی که شما اصلاً اضطراب و استرس نداشته باشید اما رفتار دوستانه مصاحبه گر باعث خوش خیالی شما نشود که باعث سهل انگاری و برهم خوردن تمرکز شما میگردد.

در این مرحله از شما سوالاتی بابت مصاحبه قبلی و قراری که با وکیلتان برای اصلاح پرونده داشتید میپرسند.

توضیح : اصلاح پرونده توسط وکیل

این مرحله حد فاصل مصاحبه اول و دوم شماست که در فاصله زمانی که شما منتظر تعیین وقت مصاحبه دوم هستید برای شما یک وکیل تسخیری از خود اداره مهاجرت و اتباع خارجی اختصتص میدهند تا به کمک وکیل بتوانید اشکالات احتمالی رخداده در خلال مصاحبه اولتان را اصلاح کنید یا اگر چیزی گفته نشده را به پروتده اضافه نمائید .

 

شما هم در مصاحبه اگر در مورد اصلاح پرونده اگر موردی به نظرتان رسید میگوئید .

پس از آن از شما چند سوال فرمالیته میشود که شامل آمادگی فیزیکی و روحی شما برای ادامه مصاحبه و اینکه آیا متوجه صحبتهای مترجمتان میشوید یا خیر ( در بعضی موارد برای دوستان ایرانی در زمان مصاحبه به جای مترجم فارس زبان از مترجمین افغانی استفاده میکنند که مشکلاتی ایجاد میگردد ) و اگر دیدید با این مترجم دچار مشکل در فهم سوالات میشوید سریعاً اعلام کنید تا مترجم را برای شما عوض کنند .

در غیر اینصورت مصاحبه ادامه می یابد .

اولین سوالات در مورد خلاصه مصاحبه اول شماست و اگر در نقاطی از مصاحبه برای مصاحبه کننده شبهاتی باشد در مورد آن از شما سوال میکند تا موضوع برطرف گردد ، شما هم با یادآوری مطالب گفته شده در مصاحبه موارد را تکمیل میکنید .

پس از این مصاحبه کننده از شما میخواهد مشکلی که برای ایجاد شده و باعث خروج شما از کشور تان شده به طور مفصل باذکر تاریخ و محل سایر اطلاعات برایش توضیح دهید .

در اینجا به طور شفاف به مشکلی که باعث در خطر قرار گرفتن جانتان شده را با تاریخ دقیق و محل آن برای مصاحبه گر توضیح دهید .

نکته : مراحل تعریف مشکلتان را طوری تنظیم کنید که مترجم براحتی و شفاف برای مصاحبه کننده ترجمه کند .

حتماً تاریخها و محل رویدادها را طوری به خاطر بسپارید که در طی مراحل مصاحبه اگر مصاحبه کننده با طرفندها و شیوه های مختلف از شما پرسید دچار اشتباه نشوید .

پس از خاتمه صحبتهای شما به جلسه یک وقفه میدهن تا شما استراحتی کنید و در عین حال مصاحبه کننده با مرور مجدد صحبتهای شما از میان آنها سوالات ریز تر پیدا کرده تا از شما در وقت دوم بپرسد .

مثلاً شما در بخش اول گفته اید که : من در خیابان با یک مامور درگیر شدم

مصاحبه کننده این سوالات برایش بوجود میآید که :

در کدام خیابان ؟

مامور چه سازمانی ؟

چرا درگیر شدید ؟

نتیجه درگیری شما چه شد ؟ و ...... سوالات ریز و درشت دیگر که شما به فراخور شرایط پرونده خود باید برای تمام این سوالات جواب منطقی و درست که منتهی به نتیجه دلخواه شما شود داشته باشید .

و دوباره پس از اینکه در وقت دوم به سوالات جواب دادید دوباره از میان جوابهای شما سوالات جدید تری طرح میکند تا بتواند در مورد گفتار شما قانع شود .

این نکته را فراموش نکنید که هرچقدر شما به سوالات مصاحبه کننده جوابهای نامربوط دهید به ضرر شماست و تا زمانی که مصاحبه کننده از حرفهای شما جواب قانع کننده دریافت نکند این کار ادامه پیدا میکند و حتی شاید به مصاحبه سوم و مصاحبه تکمیلی برسد .

در اینجا شخصاً توصیه میکنم ماجرای خود را در یک دفترچه بنویسید و آنرا مطالعه کنید ، این روش چند خاصیت دارد  :

یکی اینکه شما با خواندن مطلب به صورت کتبی با نقاط ضعف و قوت نوشته شده آشنا و آنها را رفع میکنید

دوم اینکه میتوانید سوالات احتمالی که مصاحبه کننده از آن استخراج میکند را به صورت پیش فرض خودتان درآورده و با آماده کردن جواب آنها بیشتر آماده شوید و به نوعی روال جلسه مصاحبه را در دست بگیرید .

سوم اینکه با مرور مرتب و تنظیم شده آن باعث اعتماد به نفس بیشتر در بیان مطالب در زمان مصاحبه دارید .

در کل هرچه قسمت اول صحبتهای خود را خلاصه ، شفاف و موجز بیان کنید برای ادامه هم مشکلات کمتری خواهید داشت و زودتر مصاحبه کننده را قانع خواهید کرد .

در پایان هم از شما سوالاتی میشود مبنی بر اینکه آیا از مصاحبه کننده و مترجم راضی بودید که شما نظر شخصی و واقعی خود را بدهید ، یا اینکه حرف دیگری که فکر میکنید گفته نشده ندارید ؟

اگر هرگونه مطلب مفید فایده ای به نظر تان رسید حتماً بدون رودربایستی و ناراحتی عنوان کنید فقط به این موضوع بیاندیشید که مطالب را آنطوری که میخواهید عنوان کنید نگران وقت و انرژی مصاحبه کننده و مترجم نباشید ، جون این آخرین فرصت موثر شماست .

  پس از پایان کامل مصاحبه هم شما به محل کمپ بازخواهید گشت و منتظر نامه وکیل برای اصلاح پرونده خواهید ماند و پس

از آن هم منتظر اداره مهاجرت و اتباع خارجی که به فراخور پرونده شما در صورت موافقت در اعطای اقامت پناهندگی و نوع آن که سیاسی یا اجتماعی  باشد به شما جواب میدهند میشوید .


منبع:پناهنده