X
تبلیغات
رایتل

مهاجرت تخصص ماست

گرد اوری راهای موفق برای مهاجرت

شنبه 21 آبان‌ماه سال 1390 ساعت 03:33 ب.ظ

ادامه مراحل درخواست پناهندگی

 گام چهارم ، امضاء رسمی درخواست پناهندگی :

در این مرحله که معمولاً همان روز مصاحبه اول میباشد به شما فرمی داده میشود که طبق آن بر اساس کنوانسیونهای جهانی و قوانین بین المللی شما از کشوری که در آن هستید تقاضای پناهندگی میکنید .....


نکته : شاید شما در کشوری  ثالث  در کمپ مخصوص پناهندگان باشید و در خواست پناهندگی از کشور دیگری بکنید مثلاً در کمپ ترکیه باشید و در خواست پناهندگی از آمریکا یا کانادا داشته باشید .

در اینجا شما رسماً یک پناهنده محسوب میشوید و با شما طبق قوانین مربوط به پناهندگان برخورد میشود .

 

گام پنجم ، مصاحیه اول :

در این مرحله با شما مکاتبه و با تعیین تاریخ معین برای شما در اداره مهاجرت و اتباع خارجی با شما مصاحبه اول را برگزار میکنند .

در این مصاحبه تمامی مسائل مربوط به هویت شما سوال میشود به این شکل که از هویت شما ، پدر و مادر و خاهر و برادران تان سوال میشود .

محل تولد ، محل زندگی ، محل کار مذهب و ملیت همراه با تاریخهای مرتبط با آنها همگی از شما پرسیده میشود .

پس از این کار از مراحل خروج شما از کشورتان و مسیر سفر شما تا به آن کشوری که در آن در خواست پناهندگی داده اید از شما سوال خواهد شد .

این مرحله بسیار حساس است از این جهت که بسیاری از دوستان در مصاحبه راه های متفرقه را عنوان میکنند و به دلیل عدم طی طریق واقعی آن مسیر ها وقتی با سوالات متعدد مصاحبه کننده مواجه میشوند دچار سردرگمی و پاسخهای نامربوط میشوند که این مساله روی پرونده آنها تاثیر منفی میگذارد .

لذا هرچه بیشتر از موضوعات واقعی برای مسیر راه خود استفاده کنید در نتیجه لحظات راحت تر و مطمئنی را در هنگام مصاحبه گذرانده و احساس اطمینان بیشتری به مصاحبه گر خود میدهید .

در این مصاحبه هیچ مراجعه ای به دلیل خروج شما از کشورتان نمیشود ، فقط به صورت تیتر وار از شما خواهند پرسید که مشکل شما برای خروج از کشورتان چه بوده ؟

به طور مثال شما پاسخ میدهید یه دلیل فعالیت سیاسی جانم در خطر مرگ قرار گرفت و مجبور به ترک کشور شدم .

همین بیشتر از این در مصاحبه اول از شما سوالی نخواهند کرد .

نکته : در طول مصاحبه باید بدانید که هیچ گاه از مباحثی که در گفتار شما تناقض ایجاد کند نباید استفاده کنید .

 

گام ششم ، قضاوت اولیه :

در این مرحله شما مصاحبه اول را گذرانده اید و با توجه به اظهارات و گرفتن اثر انگشت از شما در مورد چگونگی  مراحل بعدی پرونده درخواست پناهندگی شما قضاوت میکنند .

یکی از این قضاوت ها پیگیری اثر انگشت شما در کشورهای دیگر ( به جز کشور خودتان ) میباشد که به طور مثال اگر شما گفته باشید در هیچ کشوری درخواست پناهندگی نداده ام آیا درست است یا اینکه اثر انگشت شما را پیدا میکنند ؟

آیا اثر انگشت شما در کشور دیگری که در طی مسیرتان گرفته شده و شما به آن کشور و عبور از آن اشاره ای نکرده اید وجود دارد یا خیر ؟

به طور مثال همزبانان افغان ما اکثراً از یونان برای رسیدن به اروپا استفاده میکنند بعضاً در آن کشور دستگیر و توسط پلیس از آنها اثر انگشت گرفته میشود .

در حالی که در بین مصاحبه اشاره ای به عبور از آن کشور نمیکنند ،  بعد از بررسی های اولیه اگر اثر انگشت آنها در یونان کشف شود آنها شامل کنوانسیون دوبلین میشوند و به یونان بازگردانده میشوند .

این مورد و مسایلی شبیه این و اینکه آیا مسیر راه شما برای آنها منطقی به نظر بیاید یا خیر جز آندسته از مسائلی هستند که در قضاوت اولیه بروی آنها بررسی میگردد .

گام هفتم ، مصاحبه دوم ( مصاحبه اصلی ) :

این مرحله بزرگترین و حساس ترین مرحله از کل پروسه پرونده پناهندگی میشود که بسیار مهم است و باید برای آن توضیحات مفصلی بدهیم که در پستهای بعدی به صورت مفصل به آن خواهیم پرداخت .

منبع:پناهنده