X
تبلیغات
رایتل

مهاجرت تخصص ماست

گرد اوری راهای موفق برای مهاجرت

پرسش و پاسخهای معمول در مصاحبه با مامورین ادارات پناهندگی

اشخاصى که از کشورهاى اروپایى درخواست پناهندگى مى کنند لازم است با پرسشهاى کارمندان دولت آشنایى پیدا کنند و خود را براى پاسخگویى به سئوالات آماده کنند. این پرسشها درباره گذشته شما، خانواده و نزدیکانتان است. فراموش نکنید که دادن پاسخ مناسب به تمامی پرسشهای آنان در گرفتن تصمیم نهایى اهمیت بسیار دارد. از این رو اجازه ندهید چیزى فراموش شود یا ناگفته بماند.


در زیر شمارى از پرسشهایى که کارمندان دولت از شما خواهند پرسید را آورده ایم تا با آنها بیشتر آشنا شوید. شماره بندى و پس و پیش بودن پرسشها نشان دهنده درجه اهمیت آنها نیست. آنچه که شما باید به آن دقت کنید این است که داستان زندگى خود را آنگونه که لازم است توضیح دهید و بهم وصل کنید. تلاش کنید که آنچه را که تعریف میکنید از روى نظم و ترتیب زمانى باشد تا براى شنونده و خواننده گیج کننده نشود.


هر چه شما پراکنده و بدون ترتیب دلایل خود را بازگو کنید امکان بوجود آمدن سؤتفاهم براى وزارتخانه ها و مقامات امور پناهندگی بیشتر خواهد شد؛ و در نهایت به ضرر شما خواهد بود. شما باید براى کسب حق پناهندگی در کشورهاى پناهنده پذیر قبل از معرفی خود روى سوالهاى زیر کار کرده باشید.


 - نام و نام خانوادگى؟ - تاریخ تولد؟ - اسم پدر و مادر و شغل آنها؟

 - کجا و در کدام شهر زندگى میکردید؟ - آدرس محل زندگى؟

 - پدر و مادر شما کجا زندگى میکنند؟ - شغل و نحوه امرار معاش آنها؟

 - شغل خودت و تخصص هاى حرفه اى؟ - میزان تحصیلات؟

 - در کدام مدرسه درس خوانده اید، اسم و محل مدارسی که در آنها تحصیل کرده اید نام ببرید؟

 - آیا ازدواج کرده اید؟ - نام همسر شما چیست؟ - شغل و نحوه امرار معاش ایشان ؟

 - تعداد فرزندان؟  تعداد برادر و خواهر؟ چکار میکنند؟ سن آنها؟

 - چرا کشور خود را ترک کردید؟ - چگونه به این کشور رسیدید، از چه راهى؟

 - چه وقت به اینجا رسیدید؟ - از چه طریقى؟

 - موقعیت امنیتى همسر شما چگونه است، آیا وضعیت وی هم در خطر است؟

 - با دقت هر بلایى که به سر شما و خانواده شما در رابطه با فعالیت سیاسى آمده است از جمله تعقیب، بازداشت، آزاد شدن از زندان، شکنجه، تفتیش و خانه گردی، مصادره اموال و مانند آنها را توضیح دهید. آیا به غیر از فعالیت سیاسى به دلایل دیگرى همچون باور مذهبى، نژاد، جنسیت یا متعلق بودن به یک گروه اقلیت، تحت تعقیب و آزار قرار گرفته اید؟ در دوره هاى متفاوت چگونه تحت تعقیب، آزار و شکنجه قرار گرفته اید؟  اینها را با دقت و بدون تناقض توضیح دهید.  سعی کنید در مقابل پرسشهای پلیس و کارمندان دولت داستان سرایی نکنید آز آنجای که گفته های شما ثبت می شود  و در نهایت به پرونده شما تبدیل میشود سعی کنید به پرسشهای آنها پاسخ گویا و کوتاه بدهید تا هنگام بررسی سروته گفته های شما معلوم و قابل فهم باشد.

 - سابقه فعالیت سیاسى خود و خانواده؟

 - چطور شد که موقعیت شما به خطر افتاد؟

- سابقه دستگیرى و زندان دارید؟ چند مورد و در چه تاریخهایى؟

 - چه مدت زندانى بودید (چند ماه و یا چند سال)؟

- در کدام زندان؟ - زندانى که شما در آن بسر مى بردى در کجا قرار گرفته است؟ - چند نفر زندانى در آن وجود داشت؟ - شکل داخل و بیرون زندان چگونه است؟

 - نحوه دستگیرى شما چگونه بود؟ مثلا براى شما نامه فرستادند، در محل کار دستگیر شدید و یا در منزل؟ - در چه ساعاتى از شب و یا روز؟ - مامورینى که شمارا دستگیر و یا جلب کردند چند نفر بودند؟

 - به وسیله چه نیرویى دستگیر شدید؟ نیروى انتظامى، امر به معروف و نهى از منکر، مفاسد اجتماعى و یا لباس شخصى ها؟ توجه داشته باشید هر کدام از این نیروها برای وظایف و ماموریتهای مشخصی ساخته شده اند. برای نمونه شما نمی توانید بگوئید ماموران امر به معروف من را به جرم فعالیت سیاسی دستگیر کرده اند.

- آیا اشخاص دیگرى نیز در ارتباط با شما دستگیر شدند؟ اگر ممکن است نام ببرید؟

- آیا هنگام تفتیش منزل شما، مأمورین اسنادى و یا چیز دیگرى که جرم شما را اثبات کند پیدا نمودند؟

- نحوه فرارتان از ایران به چه صورت بود؟ - با چه وسیله اى و از چه طریقى فرار کردید؟ - قاچاقچى را چگونه پیدا نمودید؟ - اسم قاچاقچى شما چى بود؟ - آیا از ایران تا اینجا همان قاچاقچى را همراه داشتى؟ - چند روز طول کشید تا به این کشور رسیدید؟ - از طریق چه مرزهایى؟

-آیامدارکى، مثل پاسپورت، کارت شناسایى، گواهى نامه و غیره به همراه دارید؟ توجه داشته باشید مدارک نامبرده برای آنها بسیار مهم است.

- آیا اسناد دیگرى که نشان دهد موقعیت شما به خطر افتاده است با خود دارید؟

- آیا تاکنون فرد و یا افرادی از خانواده شما زندانى، فرارى، اعدام و یا تحت تعقیب و پیگرد قرار گرفته است؟ - اگر چنین بوده به طور مشخص اسم و چگونگى و تاریخ آن را بیان کنید؟ -مثلا در چه تاریخى؟-به چه جرمى؟

- شکل فعالیت سیاسى و سازمانى شما چگونه بود؟ علنى، نیمه علنى و یا کاملا مخفى بود؟ - با چه سازمانى فعالیت مى کردید؟ - تاریخ آشنایى و شروع فعالیت شما با این سازمان؟ - آشنایى شما با این سازمان از چه طریقى بود؟ روزنامه، نشریه، رادیو، سایتهاى اینترنیتى و یا اشخاص و عناصر فعال سازمان؟ - با چه پاسپورتى آمدید؟ پاسپورت شما چه رنگى بود؟ - آیا مى دانید پاسپورتى که شما با آن آمده اید مربوط به کدام کشور بود؟

- حال روحى شما چگونه است؟

- مذهب شما چیست؟

- گفتید از طریق همسرتان تهدید به مرگ شده اید، چرا؟ - بجرم رابطه خارج از ازدواج؟ با چه کسى؟ - اسم و آدرس شخصى که با شما رابطه داشته است؟ - در صورت امکان سن و سال وى را بیان کنید؟- تاریخ شروع و آشنایى با وى؟ اکنون از وی خبر دارید؟

- آیا تهدید شدید؟ به وسیله چه کسی؟ چگونه این تهدید صورت گرفت؟ با چاقو، اسلحه و یا از طریق دیگرى؟ - چگونه از دستشان فرار کردید؟ شب بود یا روز؟ بعدا به کجا رفتید؟ چگونه از زندان آزاد شدید؟ با قید ضمانت؟ وثیقه؟ و یا اینکه حکم زندانتان تمام شده بود؟

- محکوم به زندان شدید؟- چند سال حکم داشتید؟ در کدام زندان بودید؟ آیا در زندانهاى دیگرى هم بودید؟ در زندانى که شما بودید چند نفر زندانى بودند؟ -چرا بعد از آزادیتان از زندان نمى توانستید در ایران بمانید؟ آیا فرزندى در ایران دارید؟ چند سال سن دارد و سرپرستى وى به عهده چه کسى است؟

 - آیا کسى و یا کسانى از خویشاوندان شما در خارج کشور زندگى مینمایند؟ - آیا تا کنون از کشورهای اروپایی تقاضاى ویزا کرده اید؟ بویژه بسیار مهم است در کشوری که از آن درخواست پناهندگی می کنید اگر از قبل از آن درخواست ویزا کرده اید باید در مصاحبه اعلام کنید و دلایل آن را نیز بیان کنید.

- آیا تاکنون از این کشور و یا کشورهاى دیگرى در خواست پناهندگى کرده اید؟

-اگر شما به عنوان اقلیت مذهبى، همجنسگرا و یا زنى که بخاطر مسایل اخلاقى از طرف شوهر، برادر و یا هر عضوى از خانواده تهدید شده باشید باید بتوانید تاریخ، شواهد و چگونگى به وقوع پیوستن کل ماجرا و پروسه فرار از آن را توضیح دهید.

-پس از آنکه کشور خود را ترک کردید نسبت به دوستان و خانواده و دیگران که در آنجا مانده اند احساس گناه میکنید؟- احساس میکنید به آنها مدیون هستید؟ اگر پاسخ مثبت است تا آنجا که میتوانید آن را بشکافید. چه زمانى شما در این فکر افتادید که کشور خود را ترک کنید؟ در این رابطه چه احساسى داشتید؟

- توجه داشته باشید که شب قبل از مصاحبه خوب بخوابید و سعى کنید که در آرامش کامل و بدور از هر گونه اضطراب و پریشانى به مصاحبه بروید.

در صورت داشتن همسر و یا فرزند در ایران و یا کشورهاى همجوار لازم است هنگام مصاحبه اسامى آنها را با مقامات پناهندگى در میان بگذارید تا بعد از کسب پناهندگى بتوانید آنها را بیاورید. معمولا کسانى که بوسیله ویزا و از طریق قانونى وارد کشور مى شوند در صورت درخواست پناهندگى شانس کمتری خواهند داشت، مگر اینکه دلایل بسیار قوى و قانع کننده اى به مقامات ادارى ارائه داده باشند. شما بعنوان پناهنده در صورت گرفتن جواب منفى -بر طبق قانون پناهندگى در بسیاری از کشورهای اروپایی - از طریق ازدواج نیز اجازه اقامت نخواهید یافت مگر اینکه به کشور خود بازگردید و از آنجا درخواست اقامت از طریق ازدواج نمائید. توجه داشته باشید ازدواج قبل از جواب منفى مى تواند بر شانس متقاضى پناهندگى بیافزاید اما تعیین کننده نیست.

هنگام طرح موضوع ازدواج، مقامات امور پناهندگى از شخص متقاضى سؤال میکنند که آیا میخواهید پرونده شما از طریق ازدواج مورد بررسى قرار گیرد یا از طریق همان کیس پناهندگى؟ بهتر است بگوئید بر اساس پرونده پناهندگى، چون ازدواج به خودی خود یکى از دلایل اعطای اقامت به شخص متقاضى به حساب میاید.

سایراطلاعات ضروری در مورد درخواست پناهندگی


الف . آیا کسى که با ویزاى شنگن و از طریق دعوتنامه فامیلى آمده باشد مى تواند درخواست پناهندگى کند؟

بله مى تواند، اما باید دلایل کافى و قانع کننده ارائه دهد . به شرط آن که:

١- آخرین اعضاى خانواده باشد، پدر یا مادر پیر و تنهایى باشد که از تامین  زندگى و توان کارى برخوردار نباشند .

٢- بدون سرپرست و عدم برخوردارى از مراقبت اعضای خانواده و خویشاوندان درجه اول باشند .

٣- فرزند زیر سن قانونى باشد.

٣- از طریق ازدواج آمده باشد. شرایط دیگری که فرد میتواند در خارج از کشور درخواست پناهندگی نماید این است که  هنگامی که فرد در سفر خارج از ایران بسر می برد برای او شرایطی پیش بیاید که بازگشت وی به کشور با موانع و خطرات جدی مواجه شود . در این رابطه باید شواهد کافی وجود داشته باشد.

ب . تعریف قانون دابلین

قانون دابلین یک توافق مشترک بین کشورهاى اتحادیه اروپاست. بر اساس این قانون در صورتى که متقاضى پناهندگى در هرکدام از این کشورها جواب منفى و نهایتا اخراج گرفته باشد در هیچ یک از دیگر کشورهاى تصویب کننده این قانون درخواست پناهندگى وى پذیرفته نخواهد شد. از نظر کشورهاى اروپایى شاهراه اصلى ورود پناهندگان به اروپای غربی، یونان و ایتالیا مى باشد. براى جلوگیرى و سخت تر کردن هرچه بیشتر ورود پناهندگان به اروپای غربی ، شبکه هایی براى ردیابى و بازگرداندن پناهندگان ساخته شده است. این ردیابیها فقط از طریق انگشت نگارى صورت مى گیرد. فرد پناهجو تنها درصورتی به کشور دیگری بازگردانده می شود که در آن کشور اثرانگشت داشته و ثبت نام شده باشد.

نام و مشخصات کسانی که به هر دلیل در کشورمحل اقامت خود از از کنسولگری کشورهای اروپایی درخواست  ویزا کرده باشند حداقل تا پنج سال  درشبکه اینترنتى اداره امور مهاجرین آن  کشورباقی خواهد ماند. چنانچه پناهجو سالها بعد در همان کشور درخواست پناهندگی نماید درخواست ویزای او آشکار شده و باید پاسخگو باشد. از تاریخ 15 ژانویه 2003 کلیه پناهندگان به محض ورود به هرکدام از کشورهای اروپایی انگشت نگارى شده و اسامى آنان در شبکه کامپیوتر ثبت خواهد شد. از این تاریخ بچه هاى بالایى ١٤ سال نیز انگشت نگارى خواهند شد .

ج . آیا به بیماران حق پناهندگى تعلق مى گیرد؟

بلى در صورتى که قبلا خود را به کشورهاى اروپایى رسانده باشند و دارو و درمانى که به آن نیاز دارند در کشورى که از آن آمده اند موجود نباشد. اما مراحل بسیار پیچیده و دشوارى در پیش خواهد داشت. لازم به توضیح است که سیاست کلى کشورهاى پناهنده پذیر بر این اساس است که از پذیرفتن پناهنده سر باز زنند و این سیاست کار متقاضى پناهندگى را صد چندان دشوار کرده است. دول پناهنده پذیر بدین صورت قلعه اى سخت به دور کشورهاى خود کشیده و راه را بر انسانهایى که براى یک زندگى امن و آرام سفر کرده و سختى راه را به جان خریده اند مسدود و غیر قابل نفوذ کرده اند.

منبع: سایت  www.hambastegi.org