X
تبلیغات
رایتل

مهاجرت تخصص ماست

گرد اوری راهای موفق برای مهاجرت

سه‌شنبه 4 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 04:39 ب.ظ

مهم ترین مقصد های ایرانی ها در دنیابر اساس آخرین آمار رسمی کمیسیون عالی سازمان ملل برای پناهندگان  UNHCR که گزارش جامع

آن در ماه مارچ سال ۲۰۱۰ میلادی منتشر شده است، تعداد تقاضاهای پناهندگی ثبت شده در ۴۴ کشور

در سرتاسر دنیا ۳۸۵,۸۰۰ مورد بوده است که این عدد به نسبت سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ میلادی کاهش ۵

درصدی را نشان می دهد.بیشترین پناهندگان از کجا هستند؟

۴۵ درصد از کل تقاضانامه های پناهندگی در دنیا مربوط به مردم قاره آسیا می شود و پس از آن آفریقایی ها با ۲۵ درصد،اروپایی ها با ۱۹ درصد و مردم قاره آمریکا با ۸ درصد در رده های بعدی قرار دارند.

از نگاه ملیتی،صرب ها با ۲۸۹۰۰ مورد،افغانها با ۲۴۸۰۰ مورد،چینی ها با ۲۱۶۰۰ مورد،عراقی ها با ۲۰۱۰۰ مورد و روسها با ۱۸۹۰۰ مورد به ترتیب دارای بیشترین تقاضای پناهندگی بوده اند.

پس از آنها سومالیایی ها با ۱۷۰۰۰ مورد و ایرانی ها با ۱۴۴۰۰ مورد،پاکستانی ها با ۱۰۸۰۰ مورد،نیجریه ای ها با ۹۵۰۰ مورد و سری لانکایی ها با ۸۹۰۰ مورد در رده های بعدی قرار دارند.

مهمترین کشورهای پناهنده کدامند؟

کشور آمریکا به تنهایی با دریافت ۵۵۰۰۰ تقاضای پناهندگی در سال ۲۰۱۰ میلادی در صدر کشورهای مورد توجه پناهندگان بوده است.

پس از آمریکا، فرانسه با دریافت ۴۷۸۰۰ مورد،آلمان با ۴۱۳۰۰ مورد، سوئد با ۳۱۸۰۰ مورد و کانادا با ۲۳۲۰۰ مورد به ترتیب با بیشترین تقاضاهای پناهندگی مواجه بوده اند.

به این ترتیب،پنج کشور آمریکا،فرانسه،آلمان،سوئد و کانادا با دریافت ۵۶ درصد از کل تقاضانامه های پناهندگی در صدر کشورهای پناهنده قرار گرفتند.

کشورهای انگلستان،بلژیک،سوئیس، هلند و اتریش به ترتیب در رده های بعدی بیشترین کشورهای پناهنده قرار دارند.

مهمترین مقاصد پناهندگان ایرانی کجاها هستند؟

شاید عدم نیاز ایرانی ها به ویزا و نیز عامل نزدیکی و سهولت سفر مهمترین دلایلی باشند که ایرانی ها کشور ترکیه را بعنوان مهمترین و در عین حال راحت ترین کشور برای پناهنده شدن انتخاب کردند.در طی سال ۲۰۱۰ میلادی،بیشترین تعداد ایرانی های پناهنده در ترکیه بوده که در آنجا این تعداد ۲۸۸۱ مورد گزارش شده است.ایرانی ها پس از عراقی ها بیشترین تقاضا را برای پناهندگی به دولت ترکیه تسلیم کرده اند.

پس از ترکیه،مهمترین مقصد پناهندگی ایرانی ها در سال گذشه میلادی مربوط به کشور آلمان است که با ۲۴۷۵ مورد تقاضای پناهندگی ایرانیان مواجه بوده است.البته صربها،افغانها و عراقی ها گوی سبقت را از ایرانی ها ربوده اند و به ترتیب دارای بیشترین تقاضای پناهندگی از دولت آلمان می باشند.

پس از آلمان،ایرانی ها در انگلستان ۲۲۱۰ تقاضای پناهندگی داشته اند.جالب است بدانید که ایرانی ها از نظر ملیت و در میان سایر ملیتهای پناهنده در صدر کشورهای پناهنده به انگلستان هستند.پس از ایرانی ها، پاکستانی ها،زیمباوه ای ها و افغانها در مکانهای بعدی قرار دارند.


پس از اینها، در سوئد ایرانی ها ۱۱۸۳ تقاضای پناهندگی داشته اند که البته همانطور که در مطالب قبلی وبلاگ نیز قبلا منتشر شد،ایرانی ها در بین سایر ملیتهای پناهنده به سوئد در جایگاه ششم جدول هستند.این بدان معناست که صربها،سومالیایی ها،افغانها،عراقیها و اریتره ای ها از این نظر بالاتر از ایرانی ها قرار دارند.


در هلند تعداد ۷۸۵ مورد پناهندگی توسط ایرانی ها ثبت شده است و در مقایسه با سایر ملیتهای پناهنده ایرانی ها در هلند پس از سومالیایی ها،عراقیها و افغانها در جایگاه چهارم قراردارند.


بهمین ترتیب در دانمارک ایرانی ها ۵۹۷ مورد، در استرالیا ۴۵۹ مورد، در نروژ ۴۲۹ مورد،در اتریش ۳۸۷ مورد،در بلژیک ۳۸۶ مورد،در ایتالیا ۲۲۷ مورد،تقاضای پناهندگی داشتند.


دیگر کشورهای مورد توجه ایرانی های پناهنده به ترتیب به شرح زیر هستند:

فنلاند: ۱۴۲ مورد

یونان: ۱۲۵ مورد

قبرس: ۱۱۸ مورد

مجارستان: ۷۲ مورد

بلغارستان: ۶۱ مورد

نیوزیلند: ۴۲ مورد

ژاپن: ۳۵ مورد

رومانی: ۳۵ مورد

لوکزامبورگ: ۳۱ مورد

کرواسی: ۲۱ مورد

اسلوونی: ۹ مورد

پرتغال: ۶ مورد

و...


در حوزه آمریکا و کانادا، ایرانی های پناهنده پس از کشورهای چین،مکزیک،السالوادور،گواتمالا و شمار زیادی از کشورهای آمریکای لاتین در مجموع با ۸۲۵ مورد تقاضا در رده هجدهم جدول جای دارند.توجه داشته باشید که آمار پناهندگی با آمار مهاجرت های تحصیلی،شغلی،گرین کارت و... تفاوت دارد و شامل آنها نمی شود.

در حوزه استرالیا و نیوزیلند هم ایرانی های پناهنده پس از کشورهای افغانستان،چین،فیجی و سری لانکا با مجموع ۵۰۱ تقاضا در رده پنجم هستند.

وضعیت کامل را می توانید با جزئیات بیشتر در جداول زیر هم مشاهده کنید.

منبع:

اداره مهاجرت سوئد


زیر اسمان سوئد