X
تبلیغات
رایتل

مهاجرت تخصص ماست

گرد اوری راهای موفق برای مهاجرت

چهارشنبه 3 آبان‌ماه سال 1391 ساعت 10:13 ق.ظ

آغاز شد: ثبت اثر 10 انگشت متقاضیان ویزا در 2500 کنسولگری شنگن ا

ورود غیر قانونی به اروپا بمراتب سخت تر خواهد شد
هشتاد
تا صد میلیون اثر انگشت در بانک اطلاعاتی متقاضیان ویزای شنگن
یکی از عظیم ترین بانکهای اطلاعات فردی در جهان

استکهلمیان – مراحل آماده سازی  یکی از عظیم ترین بانکهای اطلاعاتی جهان موسوم به "وی آی اس" (ویزا ایفورمیشن سیستم) که از سال 2008 آغاز شده بود بر طبق زمانبندی  انجام شده صورت گرفته  و  اینک در
 تمامی ۲۵۰۰ کنسولگری کشورهای عضو شنگن در سراسر جهان پیاده خواهد شد.

اتحادیه اروپا با ایجاد بانک اطلاعاتی عظیم موسوم به "وی آی اس" تصمیم گرفته است تا مراحل تقاضای ویزا در کشورهای عضو محدوده شنگن را بصورت یکسان سازماندهی نموده تا از جمله هم مبارزه با تروریسم را شدت بخشد, هم  امکان ورود مهاجرین غیر قانونی به شنگن را محدودتر کرده و همچنین از تسلیم تقاضای ویزای جدید توسط افرادی که از یک کشور عضو پاسخ منفی دریافت کرده  اند اما تقاضای مجدد ویزا به کشور دیگر عضو اتحادیه تسلیم میکنند جلوگیری نماید.

بر اساس سیستم جدید صدور روادید شنگن علاوه بر مشخصات فردی، اثر انگشتان متقاضیان نیز در یک بانک مرکزی اطلاعات ذخیره می‌شود. تمامی کشورهای اروپایی به این بانک مرکزی دسترسی خواهند داشت.

این سیستم در ابتدا  از سال 2008  بصورت آزمایشی در کنسولگری‌های اروپایی در مصر، الجزایر، لیبی، موریتانی، مراکش و تونس به اجرا در آمد و اینک  در تمامی ۲۵۰۰ کنسولگری کشورهای عضو شنگن در سراسر جهان پیاده خواهد شد. گسترش کار این سیستم جدید در ابتدا از خاورمیانه  و کشورهای حاشیه خلیج فارس شروع شد.

با وجود این سیستم جدید همه کشورهای عضو پیمان شنگن به اطلاعات متقاضیان ویزا  دسترسی خواهند داشت و چنانچه درخواست ویزای یک متقاضی در یکی از سفارتخانه‌های اروپایی رد شده باشد، می‌توان در تمامی سفارتخانه‌ها از این امر اطلاع یافت. این سیستم همچنین از ورود غیرقانونی چندین نفر با یک گذرنامه مشترک به محدوده شنگن جلوگیری می‌کند و امکان تقاضای پناهندگی از سوی افرادی که با ویزای شنگن به اروپا وارد شده اند را نیز مصدود می سازد و امکان سریع تحویل دادنشان به کشور صادره کننده ویزا بر اساس قرارداد دابلین را فراهم می آورد.


پیوستن سفارت سوئد در تهران  به "وی ای اس" از اکتبر
سفارت سوئد در تهران از ماه اکتبر به سیستم مرکزی "وی آی اس" پیوسته است و اینک از همه متقاضیان ویزای شنگن در سفارت سوئد در تهران نیز انگشت نگاری صورت می گیرد.

اسکن اثر انگشت هنگام ورود به اروپا
در سیستم مرکزی جدید علاوه بر مشخصات فردی همچون نام، محل تولد و محل سکونت، اثر ده انگشت متقاضی نیز ذخیره خواهد شد. پس از آن، اثر انگشتان فرد در هنگام ورود به اروپا اسکن می‌شود تا به این ترتیب مشخص شود که فرد مسافر مالک اصلی گذرنامه و شخصی است که ویزا برایش صادر شده است.

اطلاعات بیومتریک
علاوه بر عکس و نیز اطلاعات فردی مربوط به همه متقاضیان ویزای شنگن که وارد سیستم "وی آی اس" خواهد گردید اطلاعات بیومتریک, از جمله اثر هر 10 انگشت افراد, در این بانک اطلاعاتی ثبت و ذخیره خواهد شد. 2500 سفارتخانه و کنسولگری کشورهای محدوده شنگن جهت تحقق این امر در به دستگاههای عکسبرداری و نیز انگشت نگاری دیجیتال مجهز شده اند.
 

سریع تر شدن صدور ویزا برای افراد دارای سابقه مثبت
با به کارگیری این سیستم، از این پس روند صدور روادید برای افرادی که سابقه‌ی مثبتی داشته‌اند، سریعتر پیش خواهد رفت، زیرا تنها با یک کلیک می‌توان به پرونده‌ی شخص و تقاضاهای قبلی وی دسترسی داشت.

یکی از بزرگترین بانکهای اطلاعاتی جهان
"
وی آی اس" (ویزا اینفورمیشن سیستم) یکی از عظیم ترین بانکهای اطلاعاتی جهان تلقی می شود. اتحادیه اروپا تخمین میزند که مابین 80 تا 100 میلیون نفر که بخشی از آن از جمله اتباع ایران خواهند بود در این بانک اطلاعاتی ثبت گردند. مرکز این بانک اطلاعاتی عظیم در شهر "استراسبورگ" در اروپا قرار خواهد گرفت و هر کشور عضو شنگن مسئولیت برپایی سیستم ملی خود را بر عهده دارد که پس از برپایی به سیستم مرکزی "وی آی اس" متصل خواهد گردید.

"وی آی اس" در کنار "اس آی اس"
سیستم عظیم دیگری که از سال 2001 تاکنون مورد استفاده کشورهای عضو محدوده شنگن قرار گرفته است "اس آی اس" (شنگن اینفورمیشن سیستم) نام دارد که در آن از جمله مشخصات میلیونها نفر از افراد ممنوع الورود به محدوده شنگن درج شده است. بخش قابل توجهی از این افراد ایرانیان هستند که به دلایل مختلف به محدوده شنگن ممنوع الورود می باشند.  نام  و مشخصات گروه بزرگ دیگری که در این بانک اطلاعاتی به ثبت رسیده است از بزهکاران تحت تعقیب توسط کشورهای عضو, افراد مفقودالاثر و نظایر آن تشکیل شده است
.

 نام  و مشخصات همه افرادی که تقاضای روادید (ویزا) تسلیم یکی از نمایندگیهای شنگن میکنند ابتدا با اطلاعات این بانک اطلاعاتی کنترل میگردد و کنترل دومی نیز بر روی مرزهای شنگن صورت میگیرد تا از ورود اتباع کشورهایی که برای شنگن نیاز به ویزا ندارند اما ممکن است به شنگن ممنوع الورود باشند (برای مثال اتباع آمریکا) به این محدوده جلوگیری گردد.

فرد ممنوع الورود به یک کشور محدوده شنگن بصورت اتوماتیک به همه دیگر کشورهای شنگن ممنوع الورود خواهد شد. برای مثال فردی که به هر دلیلی از سوئد اخراج شده و به این کشور ممنوع الورود شده باشد بصورت اتوماتیک به همه کشورهای محدوده شنگن ممنوع الورود خواهد بود.

بانک مرکزی اطلاعات این سیستم در استراسبورگ واقع شده و تا کنون بیش از 100میلیون یورو برای ساخت آن هزینه شده است. هر ساله ۱۳ میلیون روادید شنگن صادر می‌شود و کشورهای صادر کننده در مجموع نزدیک به ۸۰۰ میلیون یورو بابت هزینه‌های پرداختی برای صدور ویزا درآمد دارند.

بزودی  پلیس بین‌الملل و سازمان‌های امنیتی هر کدام از این کشورها نیز اجازه دسترسی به این اطلاعات را خواهند داشت.

با تشکر ویژه از: مرکز اطلاعات ایرانیان سوئد
اطلاعات فوق از سوی مرکز اطلاعات ایرانیان سوئد در اختیار استکهلمیان قرار گرفته است. امکان تماس با این مرکز از طریق زیر امکانپذیر است.


تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است.