X
تبلیغات
رایتل

مهاجرت تخصص ماست

گرد اوری راهای موفق برای مهاجرت

چهارشنبه 21 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 05:38 ب.ظ

اهمیت قرارداد دوبیلن2 در امور پناهندگی در اتحادیه اروپا

Logo Visa-Informationssystem (VIS)
Quelle: EU-Kommission


حنیف حیدرنژاد

سایت انتگراسیون، 07و04.2013: در امور پناهندگی در اتحادیه اروپا هرگاه مشخص گردد که متقاضی پناهندگی  ویزای یک کشور دیگرِ عضو پیمان شنگن را داشته اما (مثلا) در آلمان درخواست پناهندگی داده است به همان کشور صادر کننده ی ویزا بازگردانده خواهد شد. مهم نیست که آیا این فرد در آن کشور بوده یا نبوده است، مهم  کشور صادر کننده ویزا می باشد که مطابق قرارداد دوبلین2 همان کشور مسئولیت رسیدگی به درخواست پناهندگی آن فرد را نیز به عهده دارد.

همچنین است اگر فردی حتی ویزای شنگن هم نداشته اما قبل از ورود به آلمان از یک کشور امن ثالث دیگر (تمام کشورهای اتحادیه اروپا و عضو پیمان شنگن کشور امن ثالث تلقی می شوند) عبور کرده است (با ماشین) یا توقف داشته است (در ترانزیت فرودگاه) یا در یک کشور دیگر درخواست پناهندگی داده بوده است.

بسیاری از پناه جویان مایلند به دلایل خانوادگی یا به دلیل بیماری های روحی یا جسمی درخواست پناهندگی خود را در کشوری ارائه دهند که در آنجا افراد خانواده، فامیل یا دوستان قابل اعتمادشان زندگی می کنند. اما اگر قرارداد دوبلین2 اینچنین سفت و سخت شرایط پناهندگی را در کشورهای اتحادیه اروپا محدود کرده است، پس در چه شرایطی هنوز این امکان وجود دارد که بتوان درخواست پناهندگی خود را در کشور مورد نظر (در اینجا آلمان) دنبال نمود؟

قرارداد شنگن چیست؟

قرار داد دوبلین / دوبلین2 چیست؟

مسئولیت رسیدگی به درخواست پناهندگی بر اساس دوبلین2 با کدام کشور است؟

کنترل از طریق "اویرو داک"، بانک اطلاعاتی ثبت اثر انگشت پناه جویان
اویرو داک چیست؟

کنترل از طریق "ویز"، بانک اطلاعاتی ثبت اثر انگشت ویزای شنگن
"ویز" چیست؟

در چه شرایطی مطابق قرارداد دوبلین2 امکان ماندن در آلمان و رسیدگی به درخواست پناهندگی وجود دارد؟منبع:www.if-id.deمشروح مقاله در فرمات PDF